Zásady správného chování na tréninku
„Jak se chová pravý judista“
- Před vstupem do dojo a na tatami, anebo při jejich opouštění se judista ukloní.
- Při příchodu na trénink se judista podílí na stavbě tatami.
- Judista se vždy pokloní soupeřovi/sparing partnerovi, s kterým začíná anebo končí nacvičovat techniky či zápas.
- Judista během tréninku neopouští tatami /žíněnku, v případě nutnosti může požádat o uvolnění trenéra.
- Judista nevstupuje do dojo v normální obuvi, ani nepřichází k tatami, ani neopouští tatami naboso – do dojo a k tatami se přichází a odchází v přezůvkách.
- Na těle či oděvu judistu nesmí být po dobu tréninku žádné kovové, anebo tvrdé předměty (náhrdelníky, náramky), aby nedošlo k zranění. V případě náušnic se doporučuje je před tréninkem sundat nebo zalepit náplastí.
- Judista dodržuje tréninkový pořádek a poslouchá pokyny trenéra, anebo trenérem určeného judistu. Nevydává jakékoliv zvuky, nijak nenarušuje trénink.
- Judista přichází na trénink včas, nechodí zbytečně brzy a neopouští trénink předčasně. Judista v dojo nekonzumuje žádné potraviny ani nežvýká. Do dojo si může přinést nápoj. Pije jen na pokyn trenéra.
- Mobilní telefony mají judisti po dobu tréninku vypnuté.
- Judista nenosí na trénink cenné věci, pokud sebou má něco cenného vezme si cennosti do dojo a nenechává je v šatně.
Hygiena
- Judista přichází na trénink čistý.
- Kimono si judista pere aspoň po každém 10. tréninků, v žádném případě nesmí přijít na trénink v zapáchajícím, roztrhaném anebo špinavém kimonu.
- Judista má nakrátko ostříhané nehty, protože dlouhé nehty můžou vést k poškrábání soupeře, anebo ještě častěji, při tréninku dojde k jejich bolestivému ohnutí a odlomení.
- Judista může opustit tatami/tělocvičnu jen v přezůvkách, v žádném případě nesmí přecházet z dojo/tělocvičny do šatny či toaletu naboso.
Rodiče a diváci na tréninku - pozorování tréninků
- Rodiče či diváci se můžou po dobu tréninků zdržovat ve vyhrazeném prostoru dojo/tělocvičny, v žádném případě by však neměli zasahovat do tréninku – napomínat svého syna/dceru, nahlas povzbuzovat, klást otázky trenérovi apod.
- Při tréninku by se rodiče měli zdržet vzájemného rozhovoru, aby nerušili trénink.
Využití vybavení dojo rodiči
- Rodiči, kteří jsou registrovaní členové oddílu, můžou po dohodě s trenérem absolvovat rozcvičku a využívat posilovací stroje, šatnu, sprchy v dojo/tělocvičny tak, aby nepřekáželi ostatním v tréninku.